خوش آمدید

جستجو

تبلیغات

شاخه گلی از نرگس بهبهان  چشم نرگس بهبهان نگران بي‌توجهي مسئولان


  گل نرگس به‌عنوان گل برتر جشنواره گل هنلد در سال1992 هم‌چنان بدون توجه مسئولان و بدون حضور گردشگران چيده مي‌شود و با نام ديگر شهرها صادر مي‌شود كه اين امر توجه بيشتر مسئولان به اين بخش را مي‌طلبد.
  به گزارش بهبهان وب ، گل نرگس از خانواده آماري ليداسه (Amarylliceae) و تيره Narcissus و گياهي است علفي و پايا، داراي دو نوع ساقه (ساقه زميني و ساقه هوايي) كه ساقه زميني آن متورم و به شكل پياز بوده كه به‌وسيله تارهاي رشته‌اي سفيد با خاك در ارتباط است و ساقه هوايي آن باريك و فاقد برگ است.
  از ديگر مشخصات گل نرگس مي‌توان به گل‌هاي دو‌جنسي به رنگ‌هاي زرد، سفيد، منفرد و مجتمع كه در نوعي پوشش غشايي محصورند، كاس‌برگ‌هاي سفيد رنگ و گل‌برگ‌هاي زرد رنگ، پرچم‌هاي زرد رنگ و تخمدان زيرين اشاره كرد.
  اين گل جزو سري تك لپه‌اي‌ها بوده و عامل گردافشاني آن حشرات، باد و قطرات باران است.
  خانواده اين گل حدود 65 گونه و هزاران رقم و دو رگه دارد كه در سرتاسر كره زمين به خصوص در نواحي گرم و خشك فراوان است.

  *زادگاه گل نرگس در ايران
  زادگاه طبيعي نرگس در ايران در دشت‌ها و كوهپايه‌هاي زاگرس در استان‌هاي كردستان، لرستان، خوزستان، كهگيلويه و بويراحمد و استان فارس است كه اكثراً به صورت لكه‌هاي پراكنده در اين مناطق رويش داشته كه بر اثر عوامل مختلف از جمله چراي بي‌رويه دام و ريشه‌كني و جا‌به‌جايي آن در بسياري از استان‌هاي نامبرده به صورت قطعات بسيار محدود، اثرات جزئي از آنها باقي مانده است.

  *پراكنش نرگس در استان خوزستان


  زادگاه طبيعي نرگس در استان خوزستان از روزگاران كهن، شهرستان بهبهان بوده است و تاريخچه بهبهان نشان مي‌دهد كه انبوهي گل‌ها بقدري زياد بوده كه از پشت‌بام خانه‌هاي شهر به راحتي رنگ يكپارچه و طلايي آنها قابل مشاهد بوده و از فواصل بسيار دور از شهر، بوي عطرآگين آنها به مشام هر رهگذري مي‌رسيده است.

  * تاريخچه نرگس‌زار بهبهان
  يكي از قديمي‌ترين نرگس‌زارهاي طبيعي ايران و منطقه زاگرس در استان خوزستان و شهرستان بهبهان است كه قدمت آن به قبل از ميلاد مسيح باز مي‌گردد و مساحت آن 500 تا 700 هكتار و از ميدان بيدبلند فعلي تا منطقه تنگ تكاب و حتي كردستان بهبهان گسترده بوده است.
  نرگس‌زار بهبهان هم‌اكنون نيز از جمله مناطق مهم و باسابقه رويش و پرورش گل نرگس بوده و از نرگس‌زارهاي طبيعي و معروف ايران محسوب مي‌شود.
  حدود 35 تا 40 سال قبل بخش وسيعي از زمين‌هاي اطراف نرگس‌زار فعلي پوشيده از گل نرگس بوده كه متاسفانه با مكانيزه شدن كشاورزي، تصرف اراضي براي كشت غلات، خارج ساختن پيازهاي نرگس و خروج غير‌مجاز آنها به استان‌هاي ديگر، بخشي وسيع از اين گلزارها كه يك سرمايه ملي نيز است، از بين رفته است.
  هر چند كه در سال‌هاي گذشته با تلاش و پيگيري‌هاي اداره منابع طبيعي بهبهان، گلزار فعلي كه مساحتي حدود 20 هكتار دارد، ملي شده و عمليات مراقبت، نگهداري و احياي آن صورت گرفته است.

  *انواع نرگس‌هاي گلزار بهبهان


  در نرگس‌زار بهبهان سه نوع گل نرگس شناسايي شده كه 70 درصد مساحت نرگس‌زار را نرگس معمولي (نرگس شهلا)، 20 درصد را نرگس پرپر و 10 درصد را نرگس مشكين يا مسكين در بر گرفته است.

  *برداشت گل برتر جشنواره گل هلند در انزوا و بدون حضور گردشگران


  ميزان توليد نرگس در نرگس‌زار بهبهان ساليانه به طور متوسط بيش از 2 ميليون شاخه گل بوده كه در زمان برداشت اشتغال‌زايي آن حدود 25 نفر در روز است.
  . . . 

  این مطلب تا کنون 15 بار بازدید شده است.
  منبع
  برچسب ها : نرگس ,بهبهان ,بوده ,نرگس‌زار ,ساقه ,طبيعي ,نرگس‌زار بهبهان ,استان خوزستان ,شهرستان بهبهان ,نرگس‌زارهاي طبيعي ,نرگس بوده ,
  شاخه گلی از نرگس بهبهان

تبلیغات


  محل نمایش تبلیغات شما

پربازدیدترین مطالب

آمار

تبلیغات

محل نمایش تبلیغات شما

تبلیغات

محل نمایش تبلیغات شما

آخرین کلمات جستجو شده

تگ های برتر